O nas

Dom Pomocy Społecznej w Kozarzach jest jednostką organizacyjną Powiatu Wysokomazowieckiego. Posiada 120 miejsc dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Dom świadczy mieszkańcom zakres usług zgodny ze standardami określonymi w rozporządzeniu w sprawie domów pomocy społecznej. Zapewnia podopiecznym potrzeby bytowe, opiekuńcze i wspomagające na wysokim poziomie. Mieszkańcy mieszkają w ładnie urządzonych jedno, dwu, trzy i czteroosobowych pokojach. Wszystkie pokoje mieszkalne, stołówka, świetlice, sale terapeutyczne i rehabilitacyjne, kaplica oraz pomieszczenia sanitarne zostały wyremontowane i odnowione. Dom posiada nowoczesne zaplecze gospodarcze, co wpływa na wysoki standard świadczonych usług. Wyżywienie dla mieszkańców zapewnia kuchnia Domu, która posiada dobre zabezpieczenie gastronomiczne. Podopieczni placówki mają codziennie do wyboru dwa zestawy posiłków. Dom dysponuje również nowocześnie wyposażoną pralnią oraz posiada profesjonalne urządzenia służące do dezynfekcji i utrzymania czystości w obiekcie.

Priorytetem działalności Domu jest zapewnienie mieszkańcom całodobowej opieki, pomocy medycznej rehabilitacji, możliwości udziału w różnych zajęciach terapeutycznych, a także organizację czasu wolnego i działalności kulturalno – rekreacyjnej. Zadaniem Domu jest zapewnienie podopiecznym jak najlepszych warunków życia i atmosfery domu rodzinnego. Całodobową opiekę mieszkańcom świadczy wykwalifikowany personel. Mieszkańcy mają zapewnioną opiekę medyczną, w tym pomoc lekarzy specjalistów oraz rehabilitację leczniczą. Pensjonariusze Domu mają możliwość utrzymania i poprawienia sprawności fizycznej oraz usprawnienia po przebytych chorobach. Kompetentny personel zapewnia rehabilitację według potrzeb podopiecznych. Do każdego mieszkańca podchodzi w sposób indywidualny – w zależności od wieku, schorzenia i wydolności ogólnej organizmu. Ćwiczenia rehabilitacyjne prowadzone są indywidualnie oraz grupowo. Mieszkańcy mają możliwość korzystania z kinezyterapii oraz innych form aktywności ruchowej. Dom posiada bardzo dobrze wyposażoną salę rehabilitacyjną, na której znajdują się nowoczesne urządzenia do ćwiczeń: elektrostymulator czterokanałowy, bieżnia, atlas, poręcze do nauki chodzenia, orbitrek, aparat do drenażu limfatycznego, wioślarz, rowerek magnetyczny, rotor do nóg,  masażer oraz łóżko do masażu, UGUL z wyposażeniem.  Do dyspozycji Mieszkańców są również nowo zakupione rowery.

Dom zapewnia mieszkańcom możliwość udziału w terapii zajęciowej, różnorodnych formach aktywizacji oraz realizację potrzeb religijnych i kulturalnych. Mieszkańcy mają możliwość udziału w nabożeństwach, które odbywają się w kaplicy znajdującej się na terenie placówki. Do dyspozycji mieszkańców są również biblioteka, świetlice, sale do ćwiczeń, co umożliwia przyjemne spędzanie wolnego czasu i rekreację. Celem działalności Domu jest stworzenie mieszkańcom jak najlepszych warunków i atmosfery, aby czuli się tutaj dobrze. Pracownicy Domu podejmują szereg działań, aby uprzyjemnić mieszkańcom pobyt w placówce. Organizowane są święta oraz inne uroczystości i imprezy na terenie Domu, a także wycieczki, wyjazdy do kina, teatru, na wystawy, do ZOO. Mieszkańcy uczestniczą w różnorodnych imprezach kulturalnych: lokalnych i regionalnych.

W Domu prowadzone są działania terapeutyczne, które mają na celu podnoszenie sprawności i aktywności mieszkańców. Podstawowym celem terapii zajęciowej jest zwiększanie zakresu samodzielności i zaradności życiowej, wdrażanie do aktywności fizycznej i umysłowej oraz kontynuowanie dotychczasowych zainteresowań mieszkańców. Personel Domu organizuje czas wolny proponując szeroki wachlarz zajęć, a sale terapii zajęciowej są bardzo dobrze wyposażone.  Mieszkańcy uczestniczą w zajęciach rękodzieła, plastycznych, informatycznych, kulinarnych, przyrodniczo – ogrodniczych, muzykoterapii, biblioterapii z elementami dydaktyki i pracowni wizażu. Różnorodność prowadzonych form terapii zajęciowej pozwala na udział w takich zajęciach, które najpełniej odpowiadają predyspozycjom, zainteresowaniom i uzdolnieniom każdego mieszkańca.

Położenie placówki w pobliżu rzeki Nurzec, w sąsiedztwie łąk i lasów jest dodatkowym atutem Domu Pomocy Społecznej w Kozarzach. Rozległe tereny zielone oraz ładnie zagospodarowane i estetyczne otoczenie Domu sprzyjają spacerom i wypoczynkowi na świeżym powietrzu, a wybudowane urządzenia małej architektury czynią to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców. Pensjonariusze placówki mogą swój wolny czas spędzać na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody, korzystając z dostępnych atrakcji. Do dyspozycji mieszkańców są huśtawki, ławeczki, parasole, wiaty, ścieżki spacerowe nad stawem i w przyległym lesie.

Dom Pomocy Społecznej w Kozarzach znajduje się w odległości około 3 km od Ciechanowca, słynącego z Muzeum Rolnictwa. To bliskie sąsiedztwo umożliwia mieszkańcom naszego Domu korzystanie z bogatej oferty,  zwiedzanie ekspozycji stałych, wystaw czasowych oraz uczestniczenie w wielu imprezach kulturalnych.